Sklep z naprasowankami

Druk solwentowy

Jeżeli potrzebujeszdruku wysokiej jakości, gdzie drukowany obraz będzie miał żywe kolory i wysoką rozdzielczość, to właśnie druk solwentowy, będzie najlepszym rozwiązaniem, które zapewni Ci wysoką jakość oraz nawet długoletnią trwałość wydruku.

Czym jest druk solwentowy?

Druk solwentowy to nic innego jak technika drukowania, która zastąpiła atramentem pigmentowym, zwykły tusz atramentowy, używany na co dzień w zwykłych drukarkach. Atrament pigmentowy otrzymywany jest na bazie rozpuszczalników organicznych, dzięki czemu jest dużo bardziej trwały, z uwagi na odporność na czynniki zewnętrzne. To właśnie on jest wykorzystywany do druku wieloformatowego, ponieważ ta metoda umożliwia druk na nieograniczonych powierzchniach. 

Ze względu na użyty atrament można wyróżnić: druk twardy, mild (łagodny) oraz ekologiczny. Pierwszy z nich jest zdecydowanie najbardziej szkodliwy spośród wymienionych atramentów, posiada on bowiem największą ilość cykloheksanolu. Nie mniej jednak cechuje się on najlepszą trwałością, którą określa się jako 3-7 lat. Z kolei mild ma mniejszą zawartość cykloheksanolu, co wiąże się z gorszą wytrzymałością (ok. 2 lata) – jest on bardziej podatny na zarysowania, czy ścieranie, ale za to jest mniej szkodliwy. Ekologiczny natomiast, jak można się domyślić, jest w pełni nieszkodliwy dla naszego zdrowia oraz środowiska, gdyż w ogóle nie zawiera cykloheksanolu. Z powodu braku charakterystycznego zapachu, będzie najlepszą opcją dla alergików. Tworzony jest na podstawie kwasu mlekowego. Niestety również jest mniej odporny na takie czynniki zewnętrzne jak woda, czy promienie UV, a jego trwałość można ocenić na mniej niż 2 lata. Jednak zdecydowanie jest to dobra opcja, dla wszystkich, którzy dbają o ekologię i jest to dla nich ważne. Wydruki solwentowe ekologicznym tuszem, są drukowane w rozdzielczości powyżej 1000dpi. Zarówno mild, jak i ekologiczny rozpuszczalnik mają dłuższy czas schnięcia. 

Dzięki różnym rodzajom druku, każdy może znaleźć coś dla siebie!

Zalety druku solwentowego

W ostatnich latach ta metoda druku, zdobyła rzeszę fanów i dużą popularność. Co sprawia, że ludzie tak chętnie wybierają druk solwentowy? Przede wszystkim ceniony jest za jakość wykonania – wyraziste kształty, nasycone kolory, długotrwałość, a także możliwość wydruku w dowolnym formacie oraz na dowolnym materiale, również tym, na których zwykłe tusze nie mają zastosowania. Z pewnością atutem jest również możliwość pojedynczego wydruku, który nie wiąże się z większymi z tego powodu kosztami

Jak długo trwa wykonanie druku solwentowego i jaki jest koszt?

Czas powinien wynosić kilka dni, jednakże trzeba liczyć się z tym, że istnieją różne sprzęty, które pracują w innym tempie. Stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry, przy czym koszt nie jest bardzo wysoki – za 1m² w najczęściej wybieranym formacie, czyli prostokątnym, zapłacisz ok. 10zł, jednak cena może się różnić, biorąc pod uwagę materiał, na którym druk będzie wykonywany.

Zastosowanie druku solwentowego

Druk solwentowy stosuje się przede wszystkim na powierzchniach, które zawierają PCV. Najczęściej jest wykorzystywany w branży graficznej w procesie tworzenia billboardów, reklam samochodowych, plakatów reklamowych umieszczonych na dworcach, przystankach autobusowych, zwijających się banerach, tapetach, tablicach informacyjnych, ale również w oparciu o jego zastosowanie tworzy się ozdoby domowe, czy po prostu drukuje zdjęcia.

Solwentowa metoda druku podbiła serca ludzi na całym świecie, w momencie kiedy tylko pojawił się na rynku. Jest on niezwykle przydatny i z pewnością może być odpowiedzią na realizację wielu zleceń, bądź projektów!