Sklep z naprasowankami

Gramatura koszulek – co to jest?

Przed zakupem koszulki zastanawiasz się, czy będzie komfortowa w użytkowaniu oraz trwała. Wiesz, że producenci stosują zróżnicowane zabiegi mające na celu ograniczenie kosztów wytworzenia produktu i chcesz uniknąć konsekwencji, związanych z zakupem odzieży słabej jakości? Gramatura koszulki jest jedną z najistotniejszych cech, wpływających na jakość, trwałość oraz komfort noszenia. Dowiedz się o niej wszystkiego, co może mieć wpływ na Twoje zakupy. Gramatura to inaczej ciężar materiału, jego masa, podawana w gramach, przypadających na metr kwadratowy.

Jaką gramaturę wybrać, aby koszulka była trwała?

W zakresie gramatury bawełny możemy wyróżnić wiele wartości, charakterystycznych dla cienkich koszulek oraz grubych bluz z kapturem. Koszulki bawełniane, czyli popularne t-shirty posiadają najczęściej gramaturę, mieszczącą się w granicach 140-220 g/m². T-shirty o niższej wartości gramatury są cieńsze, co oznacza w praktyce większą przewiewność oraz niższy poziom trwałości. Koszulki o wyższej gramaturze są grubsze, a więc trwalsze i bardziej odpowiednie na chłodniejsze dni. Przepuszczają mniej powietrza, co oznacza doskonałe dopasowanie do stylizacji jesiennych i zimowych. Najpopularniejsze są koszulki bawełniane o gramaturze 190 g/m². Są produktem trwałym, wygodnym w użytkowaniu, o standardowej, średniej przewiewności. 

Koszulki bawełniane-czy gramatura wpływa na trwałość?

Gramatura jest jednym z elementów, wpływających na trwałość t-shirtów. Poza ciężarem materiału o jakości, a co za tym idzie trwałości koszulek decyduje rodzaj zastosowanej w produkcji bawełny oraz rodzaj splotu. Bardzo ważne pod kątem jakości ubrania jest jakość szwów, łączących poszczególne elementy materiału. Im bawełna gładsza, tym t-shirt wygodniejszy, przyjemniejszy w dotyku i bardziej wchłaniający wilgoć. Szwy, zastosowane w t-shirtach powinny być gęste i podwójne. Przy dekolcie warto zastosować dodatkowe wzmocnienie, dzięki któremu koszulka jest nie tylko trwała, ale dobrze dopasowuje się do kształtu sylwetki. 

Jakość koszulek bawełnianych, a gramatura-jak rozumieć?

Jeżeli poszukujesz trwałej koszulki bawełnianej o standardowych właściwościach, wybierz pośrednią wartość gramatury t-shirtu, odpowiadającą najczęściej wybieranej przez konsumentów:190 g/m². Dzięki zastosowaniu bawełny o ciężarze większym niż 160 g/m² masz gwarancję, że t-shirt po praniu nie ulegnie odkształceniu, a podczas użytkowania odporny będzie na trwałe uszkodzenia. Gramatura koszulek bawełnianych idzie w parze z jakością nadruku. Koszulki wysokiej jakości, posiadające duże, profesjonalnie wykonane, trwałe nadruki, wykonane najczęściej w technologii sitodruku wykazują się trwałością oraz doskonałym efektem wizualnym. Wysoka gramatura bawełny wpływa na zmniejszenie podatności tkaniny na odbarwienie i uszkodzenie. Dzięki temu może wpłynąć na jej trwałość oraz doskonały wygląd na długo. Warto jednak pamiętać, aby przestrzegać instrukcji prania i suszenia, które znacznie wpływają na trwałość tkanin.