Sklep z naprasowankami

Jak usunąć nadruk z koszulki?

Koszulki z nadrukiem to sprawdzony gadżet reklamowy, a także odzież, która pozwala wyróżnić się z tłumu. Czasami jednak szukamy sposobu na usunięcie takiego nadruku. Przyczyną może być fakt, że grafika czy napis już nam się znudziły. Innym razem potrzeba usunięcia nadruku wynika z własnej pomyłki, na przykład naklejenia naprasowanki w złym miejscu. Jak poradzić sobie z takim problemem?

Usuwanie nadruku z koszulki – czego unikać?

Zanim odpowiemy na pytanie „jak odkleić nadruk z koszulki?”, powinniśmy ustalić kilka niezbędnych reguł, czyli podkreślić, czego z pewnością nie wolno robić w celu usunięcia nadruku oraz o czym warto pamiętać, kiedy zdecydujemy się na taki krok. Po pierwsze, usuwanie nadruku z ubrań nie powinno być działaniem pochopnym. Należy podejść do tej sprawy z dużą rezerwą cierpliwości, ponieważ nerwowe zachowanie może z łatwością doprowadzić nas do zniszczenia materiału. Po drugie, przed przystąpieniem do usuwania nadruku należy zapoznać się z materiałem odzieży i przetestować na niewidocznym fragmencie tkaniny wybraną metodę usuwania naprasowanki. Pozwoli to uniknąć niepożądanych efektów, takich jak przebarwienia czy nawet stopienie materiału.

Usuwanie nadruku z koszulki na ciepło

Usuwanie nadruku z koszulki z wykorzystaniem wysokiej temperatury to jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod w przypadku tkanin odpornych na działanie ciepła. Ostrożnie należy stosować ją natomiast przy jedwabiu czy poliestrze. Do podgrzania nadruku można wykorzystać żelazko, parownicę czy suszarkę do włosów. Jeśli stosujemy bezpośrednie źródło ciepła – stopę żelazka – pomiędzy nie a nadruk wkładamy arkusz papieru, który zapobiegnie przyklejeniu się rozpuszczonej naprasowanki. Rozgrzany nadruk można spróbować usunąć mechanicznie. Warto zachować jednak ostrożność i nie pocierać materiału zbyt intensywnie. Czasami skuteczniejsze okazuje się zastosowanie niebezpośredniego źródła ciepła, czyli suszarki lub parownicy. Zwłaszcza to drugie urządzenie, łącząc działanie wysokiej temperatury i pary wodnej, może okazać się bardzo dobrym sposobem na usunięcie nadruku bez szkody dla tkaniny. 

Chemiczne usuwanie nadruku z koszulki

Usuwanie nadruków z ubrań możliwe jest także na drodze reakcji chemicznej z zastosowaniem rozpuszczalników. W tym celu da się nabyć specjalny preparat do usuwania nadruków, ale nie jest to konieczne, gdyż równie dobrze powinien sprawdzić się w tej roli także zwykły rozpuszczalnik. Przed zastosowaniem takiego środka na całej koszulce, należy przetestować jego działanie w niewidocznym miejscu. Możliwe jest bowiem odbarwienie materiału. Usuwanie naprasowanki, zwłaszcza gumowej, z pomocą rozpuszczalnika jest dosyć proste. Substancja rozpuści nadruk, co pozwoli usunąć go mechanicznie – nożykiem czy pęsetą. Jeśli na tkaninie pozostaną resztki kleju, można pozbyć się go łagodniejszym środkiem, na przykład zmywaczem do paznokci. Należy pamiętać również, że po zastosowaniu chemicznej metody usuwania nadruku, konieczne jest dokładne wypranie koszulki przed jej ponownym założeniem.

Po co usuwa się nadruk z koszulki?

Jeśli koszulka z nadrukiem została wykonana z wysokiej jakości materiału, ale z różnych przyczyn nie chcemy nosić jej właśnie ze względu na ten nadruk, jego usunięcie będzie dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze, jest to ekologiczne wyjście z sytuacji – nie wyrzucamy koszulki, nie generujemy odpadów. Po drugie, usuwając jeden nadruk, możemy zdecydować się na drugi – taki, który okaże się bardziej ponadczasowy, uniwersalny, czy modny. Warto pamiętać, że aplikacja naprasowanki będzie też świetną metodą na uratowanie innych koszulek, zniszczonych na przykład w praniu.