Naszywka na ubranie to świetny pomysł, jeśli chcemy stworzyć garderobę o unikalnym wyglądzie. Podczas gdy gotowe ubrania z naszywkami okazują się często znacznie droższe niż te pozbawione takich dekoracji, sama naszywka kosztuje zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście złotych i można nanieść ją na dowolne ubranie w domowych warunkach. Jak zrobić naszywkę na kurtce, spodniach czy koszulce?
Skąd wziąć naszywkę?
Naszywki na ubrania można tworzyć samodzielnie. Jest to jednak rozwiązanie odpowiednie tylko dla tych osób, które dobrze radzą sobie z posługiwaniem się igłą i nitką. Zdecydowanie wygodniejsze jest zamówienie gotowej naszywki w wybranym wzorze i rozmiarze. Taką naszywkę można odpowiednio przyszyć, przykleić lub naprasować. Z tych trzech opcji najprostsza jest ta ostatnia, do której potrzebujemy właściwie jedynie żelazka i kawałka cienkiego, najlepiej bawełnianego materiału.
Czy trzeba przygotowywać odzież do zrobienia naszywki?
Jeśli posiadamy już zamówioną ozdobę, odpowiedź na pytanie “jak zrobić naszywkę?” jest bardzo prosta. Przed przystąpieniem do naprasowania termo naszywki warto przygotować do tej czynności wybrane ubranie. Powierzchnia pod naszywkę powinna być gładka, dlatego należy dobrze ją wyprasować. Warto upewnić się także, w jakiej temperaturze zakupiona naszywka najlepiej przyklei się do tkaniny. Zwykle jest to 160 stopni Celsjusza, ale niektóre modele – na przykład naszywka odblaskowa – mogą wymagać zastosowania temperatury nieco niższej, około 150 stopni.
Jak zrobić naszywkę, aby dobrze się trzymała?
Naszywki termiczne można wykorzystać do ozdabiania ubrań i dodatków, nadawania im charakteru, a także w celu zamaskowania uszkodzeń czy plam. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie miejsca aplikacji naszywki i jej unieruchomienie na czas pracy z żelazkiem. Naszywkę – po usunięciu folii ochronnej z warstwy klejącej – należy więc przytwierdzić do materiału. Wystarczy przyszyć ją lekko w dwóch miejscach. Następnie ubranie przewracamy na drugą stronę lub przykrywamy naszywkę cienką warstwą tkaniny, która będzie pełniła rolę ochronną dla materiału i dekoracji. Dobrze sprawdzi się przy tej czynności czysta ściereczka kuchenna czy pieluszka tetrowa. Po rozgrzaniu żelazka do odpowiedniej temperatury zaprasowujemy naszywkę przez kilka, kilkanaście sekund i pozostawiamy do ostygnięcia. Po upływie 48 godzin dekoracja powinna nabrać pełnej trwałości, czyli odporności na pranie czy wyginanie.
Na czym można zrobić naszywkę?
Naszywki świetnie prezentują się przede wszystkim na jeansowych kurtkach czy materiałowych plecakach, ale tak naprawdę można nanosić takie ozdoby na każdy rodzaj tkaniny i każdy rodzaj odzieży. Dzięki naszywkom garderoba może zyskać unikalny wygląd lub po prostu drugie życie, jeśli jest uszkodzona, odbarwiona czy trwale poplamiona. Naszywki da się naprasować na spodnie, spódnice, koszulki, bluzy, a nawet swetry. Warto jedynie pamiętać później o ich odpowiedniej pielęgnacji, czyli unikaniu prania w wysokich temperaturach.