Sklep z naprasowankami

Jak zrobić prasowankę, żeby nie zniszczyć ubrań ani wzoru?

Prasowanki to nadruki, które możesz przykleić do dowolnego materiału za pomocą żelazka, a zarazem świetna metoda na chociażby urozmaicenie swoich ubrań lub zakrycie na nich plam. Naprasowanka nie jest rzeczą trudną, o ile wie się, jak dobrze ją wykonać. Zrobienie jej bez odpowiedniego przygotowania, może doprowadzić jedynie do zniszczenia ciuchów, a nawet i deski do prasowania lub żelazka, dlatego zanim spróbujesz naprasować coś na swoją nową bluzkę, warto zapamiętać parę ważnych oraz przydatnych wskazówek.

Jak wykonać prawidłowo naprasowankę?

Wykonanie naprasowanki to parę kroków, które nie powinny zająć Ci więcej niż 10 minut. Prasowankę można zrobić na każdym rodzaju i kolorze materiału. Wykonuj ją na desce do prasowania lub innej płaskiej powierzchni, np. stole (pamiętaj jednak wtedy o zabezpieczeniu go ręcznikiem).

– Po pierwsze, ułóż ubranie lub materiał, do którego chcesz przykleić nadruk na desce. Zrób to tak, aby obszar, który będzie znajdować się pod żelazkiem nie był pomarszczony.

– Do wybranego miejsca przyłóż prasowankę. Sprawdź jeszcze raz, czy nadruk na pewno pasuje i Ci się podoba, ponieważ potem jego zdjęcie będzie niemożliwe.

– Prasowankę przykryj papierem do pieczenia lub tkaniną. Jest to ważny krok, dzięki któremu nadruk nie przylepi się do żelazka, tylko do ubrania.

– Ustaw żelazko na średnią moc i nie używaj pary. Rozgrzane żelazko przyłóż do papieru/tkaniny i przytrzymaj przez około 15 sekund. Jeśli nadruk jest większy, ostrożnie i powoli przesuwaj żelazko, nie naciskając przy tym za mocno.

– Zdejmij papier do pieczenia i sprawdź, czy nadruk wszędzie dobrze się przykleił. Jeśli nie, nałóż papier z powrotem i znowu zaprasuj.

Na co uważać?

– Upewnij się, czy podczas nakładania papieru do pieczenia lub tkaniny nie przesunięty został nadruk ani czy ubranie się nie pofałdowało.

– Zwróć też uwagę na to, czy krawędzie nadruku dobrze się przylepiły, ponieważ to one najczęściej nie są poprawnie przyprasowane i przez to najszybciej się odklejają.

– Papier do pieczenia (bądź tkanina) powinien zakrywać całą wielkość nadruku, w przeciwnym razie może się on przylepić do gorącego żelazka.

– Nie ustawiaj żelazka na bardzo wysoką temperaturę, ponieważ może to doprowadzić do zniekształcenia bądź stopienia się cienkiego nadruku.

Jeśli nie używasz papieru lecz tkaninę, zwróć uwagę na to, żeby nie była za cienka – to także może zepsuć Twój nadruk. Nie zastępuj też papieru żadną folią! Możesz ewentualnie przykryć nadruk ręcznikiem lub innym ubraniem, ale przypilnuj wtedy tego, by się nie pofałdował.

Jak później zająć się ubraniami, na których jest prasowanka?

Jeżeli chcesz, aby nadruk jak najdłużej zachował dobry wygląd, ubrania najlepiej prać ręcznie z zachowaniem ostrożności oraz odwracać je na lewą stronę, także przy prasowaniu. Jeśli jednak zamierzasz prać je w pralce, ustawiaj jak najniższą temperaturę prania i wirowania.

Naprasowanka nie jest rzeczą skomplikowaną ani drogą. Do jej wykonania wystarczy tylko nieco ostrożności i wyczucia. W zamian, możesz cieszyć się odnowionym i oryginalnym ubraniem.