Sklep z naprasowankami

Nadruk na koszulkę – jak dobrać odpowiednią technikę

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „nadruk na koszulkę” pojawia się olbrzymia ilość stron z gotowymi nadrukami na koszulkach czy też samymi aplikacjami do własnego montażu.
Rodzi się pytanie którą drogą pójść i jaki rodzaj wybrać? Czy ma to być już gotowa koszulka, a może wydruk do samodzielnej aplikacji?
Technologii zdobienia odzieży jest wiele więc pozwolimy sobie przybliżyć wam te najbardziej popularne oraz podać ich plusy i minusy.

  • Nadruk z folii flex/flock

Jedna z najczęściej stosowanych technik zdobienia odzieży, a to dlatego, że można to zrobić w rozsądnej cenie i bardzo dobrej jakości/trwałości nadruku już od 1 sztuki.
Minusem będzie na pewno to że nadruk z folii flex/flock składa się z pełnych kolorów nie można w nim uzyskać przejść tonalnych czyli nie wykonamy z folii np. zdjęcia.

Na czym polega wydruk z folii flex/flock?

Jest to grafika wycięta ploterem tnącym z rolki/arkusza folii. po wycięciu nadruk jest obierany ze zbędnych elementów i nakładany na materiale.
Możemy to zrobić za pomocą zwyczajnego domowego żelazka.

Warto zaznaczyć, że folia Flock jest to materiał przypominający strukturę zamszu. Najczęściej nazywany meszkiem.

  • Nadruk Solwent/latex

Technologia druku solwent/latex jest odpowiednikiem wyżej opisanego cięcia folii przy czym daje ona nam możliwość wykonania aplikacji w dowolnym kolorze jak np. zdjęcia.

Minusem będzie tutaj ograniczenie co do wielkości grafiki ponieważ ciężko, a można nawet powiedzieć, że nie będzie się dało wykonać projektu składającego się z bardzo drobnych elementów.
Na plus przemawia na pewno to że transfer solwentowy można wykonać już od jednej sztuki przy niskim nakładzie finansowym.

Jak wykonany jest nadruk solwentowy?

Tego typu nadruki wykonuję się ploterem drukującym po czym wycina się dany projekt po linii cięcia, następnie podkleja folią transportową.

Transfer solwentowy jeśli jest wykonany na odpowiednim materiale oraz za pomocą profesjonalnego sprzętu jest praktycznie niezniszczalny.

  • Sitodruk (bezpośreni/transfer)

Sitodruk możemy wykonać bezpośrednio czyli farba nakładana na koszulkę po czym utrwalana, bądź też transferem co oznacza, że najpierw wykonujemy nadruk na folii bądź papierze do transferów sitodrukowych, a następnie wykonujemy aplikację np. pod prasą.

Zarówno jeden jak i drugi sposób ma swoje wady i zalety tak jak i zwolenników i przeciwników.

Sitodruk zalecany jest do dużych nakładów ponieważ cena rozkłada się na ilość i amortyzuję koszt matrycy, która musimy wykonać do każdego koloru z danego projektu.

Warto dodać że mimo wielu firm na rynku nie jest tak łatwo spotkać dobrego wykonawcę sitodruku.

  • transfer Sublimacyjny

Sublimacja to pojęcie szeroko pojęte ponieważ możemy jej użyć nie tylko do zdobienia odzieży. Jest to technologia służąca między innymi do wykonania nadruków na np. kubkach, puzzlach itp.
My skupimy się jednak na odzieży.

  • Papiery termotransfrowe

Tutaj podobnie jak w przypadku sublimacji  wydruk z papierów możemy nanieść na wszelkiego rodzaju powierzchnie jak właśnie kubki, szkło, drewno. Jednak w tym przypadku również skupimy się na materiałach typu koszulki.

Jak wykonać nadruk z papieru?

Potrzebna będzie drukarka laserowa oraz w tym przypadku prasa, a to dlatego że wydruk na papierze potrzebuje równomiernego rozłożenia temperatury co jest niewykonalne żelazkiem.
Papiery termotransferowe to jedno z najtańszych rozwiązań zdobienia odzieży i nasuwa się myśl czy to jest trwałe? Jak można się spodziewać odpowiedź będzie brzmiała NIE!

Większość nadruków wykonanych z papierów od momentu aplikacji do pierwszego prania wygląda świetnie. Bardzo dobre odwzorowanie kolorów, jakość fotograficzna. Niestety po praniu już nie jest tak dobrze.

Także jeżeli zależy nam na tym aby cieszyć się aplikacją chwilowo to idealne rozwiązanie. Dobrze sprawdza się również przy koszulkach okolicznościowych.

  • DTG – nadruk bezpośredni

Bezpośredni nadruk na odzieży wykonany za pomocą drukarki czyli dtg. Zaletą na pewno jest to że możemy wykonać grafiki full kolor zarówno na jasnych jak i ciemnych tekstyliach już od 1 sztuki. Niestety są i minusy, a mianowicie wydruki tego typu na odzieży ciemnej muszą mieć poddruk, a co za tym idzie nie są już tak przyjemne w dotyku, noszeniu.

Wykonanie aplikacji z drukarki dtg.

Projekt wczytujemy w oprogramowanie, dostosowujemy parametry i drukujemy. W przypadku ciemnej odzieży należy ją jeszcze zainpregnować przed drukiem. Po wykonanym druku utrwalamy go pod prasą termotransferową bądź w tunelu suszącym.

DTG ma tyle samo zwolenników co przeciwników. My opisujemy tutaj możliwości technologii więc pozostawiamy decyzję wam!

A jakie nadruki my polecamy ?

Trwałe oraz wykonane odpowiednią techniką dla danego zlecenia.
Każda z powyżej wymienionych aplikacji ma swoich odbiorców także prosimy o kontakt odpowiemy na każde pytanie.