Naprasowanki na spodnie to dobry pomysł nie tylko w przypadku dzieci. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się przede wszystkim zdobione naprasowankami jeansy, udekorowane na przykład motywem serduszek czy motylków. Jak zaprojektować własne spodnie z naszywkami i dlaczego warto?
Naprasowanka na spodnie – kiedy to dobry pomysł?
Każdy ma swoją ulubioną parę jeansów czy spodni. Ulubiona garderoba często ulega natomiast szybkiemu zniszczeniu. W przypadku jeansu problemem bywają przetarte kolana, zaciągnięcia materiału czy odbarwienia spowodowane niewłaściwym praniem, zwłaszcza miejscowym spieraniem zabrudzeń. Naprasowanka na spodnie pozwala dać im drugie życie, czyli zamaskować wszelkie niedoskonałości, jakie pojawiły się na materiale. Naszywka ukryje plamę, a nawet niewielką dziurkę czy skazę – wystarczy jedynie dobrze dobrać jej rozmiar.
Z drugiej strony, naprasowanki na spodnie mogą pełnić jedynie rolę dekoracyjną. Dzięki nim mamy szansę lepiej dopasować neutralne jeansy do swojego stylu i osobowości. Spodnie z własną naszywką będą jedyne w swoim rodzaju, zwłaszcza jeśli zamówimy naprasowankę na przykład z własnym imieniem. Warto podkreślić też szczególną rolę, jaką mogą pełnić naprasowanki odblaskowe. O tych powinny pomyśleć przede wszystkim osoby, które często poruszają się pieszo po zmroku.
Naprasowanka na spodnie – jaką wybrać?
Naprasowanki produkowane są na foliach flock i fleck (z meszkiem). Wszystkie są bardzo proste w aplikacji i nadają się do nanoszenia na takie materiały jak bawełna, poliester czy akryl. Można więc bez obaw naprasować je na jeansy i większość spodni materiałowych. Przy wyborze naprasowanki na spodnie warto zwrócić uwagę na rozmiar wzoru i jego docelowe miejsce naklejenia. Będzie to szczególnie ważne w przypadku, kiedy dekoracja ma znaleźć się w “pracującej” części spodni, na przykład na kolanach. Należy pamiętać też, że naprasowanki mają różne efekty. Możemy wybierać spomiędzy wzorów matowych, błyszczących, odblaskowych czy brokatowych.
Jak przyczepić naprasowankę na spodnie?
Przed zaprasowaniem naprasowanki na spodniach, warto przymierzyć wybrany wzór w różnych miejscach i upewnić się, że efekt spełnia nasze oczekiwania. Następnie wybraną część spodni należy dokładnie uprasować, najlepiej z użyciem pary i ułożyć naprasowankę w wybranej pozycji. Dla pewności, naszywkę termiczną można przyszyć w dwóch punktach, aby nie przemieściła się przed prasowaniem. Ponieważ na naprasowance znajduje się zwykle specjalna warstwa folii ochronnej, stopy żelazka nie przykładamy bezpośrednio do dekoracji. Używamy dodatkowego materiału izolującego od źródła ciepła, na przykład cienkiej ściereczki bawełnianej. Naprasowankę prasujemy zgodnie z zaleceniami producenta, najczęściej przez maksymalnie 20 sekund w temperaturze około 160 stopni. Folię ochronną usuwamy zaś z reguły dopiero po zupełnym ostygnięciu dekoracji. Zaleca się, aby ozdobioną odzież nosić i prać dopiero po upływie 48 godzin, aby naprasowanka mogła się utrwalić.